Skip to main content

Prawnik radzi – rozwód i podział opieki nad dziećmi

Społeczeństwo w Polsce jest obecnie znacznie mniej konserwatywne, dlatego też coraz więcej osób zamiast tkwić w toksycznym małżeństwie decyduje się na rozwód. Takie rozwiązanie zawsze wiąże się z ogromnym stresem i nerwami, nawet w sytuacji kiedy obie strony są zgodne co do konieczności rozstania. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób w obliczu rozwodu decyduje się na skorzystanie z usług adwokata rodzinnego (zobacz: adwokat rodzinny Poznań).

Rozwód – zawsze dobre rozwiązanie?

Rezygnacja ze wspólnego życia z drugą osobą to bardzo trudna decyzja, szczególnie jeśli związek jest sformalizowany. Przed jeszcze większym wyzwaniem stoją małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, często w takiej sytuacji powstaje obawa, czy rozwód nie będzie traumatycznym przeżyciem dla najmłodszych członków rodziny. Dlatego też w Polsce osoby, które pragną zakończyć związek małżeński na początek decydują się na separację, która pozwoli zadecydować, czy rzeczywiście nie chcemy już dzielić życia z drugą osobą. Zalecana jest też wizyta u mediatora, który prowadząc rozmowy z obiema stronami może im pozwolić spojrzeć na wszystko z dystansem i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie problemu. Oczywiście w wielu sytuacjach do rozwodu mimo wszystko dochodzi, wówczas każde z małżonków powinno zwrócić się o pomoc do adwokata rodzinnego.

Opieka nad dziećmi – kompromis

W ponad 90% przypadków prawa do opieki nad dziećmi są przyznawane w Polsce matkom. Dzieje się tak z różnych przyczyn, przede wszystkim jednak dlatego, że nadal jesteśmy społeczeństwem tradycyjnym, według którego to głównie matka powinna stanowić pieczę nad potomstwem. Poza tym wielu ojców nie chce samodzielnie zmagać się z takim wyzwaniem, wybierając opiekę nad dziećmi w wybranych dniach tygodnia lub na weekendy. Problem zaczyna się w momencie, kiedy obydwoje rodziców domaga się większego prawa do opieki, wówczas dochodzi do nieprzyjemnych i bardzo stresujących sytuacji. Adwokat rodzinny pomoże nie tylko w znalezieniu odpowiednich argumentów dla sędziego, ale też doradzi rodzicom kompromis w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie.

Podział opieki nad dziećmi

W takiej sytuacji nie ma rozwiązania idealnego, każda ze stron będzie chciała wywalczyć dla siebie jak najwięcej. Dlatego główną rolą adwokata rodzinnego będzie wytłumaczenie małżonkom, że ich kłótnia tylko szkodzi dzieciom i nie prowadzi do konstruktywnego rozwiązania. Przede wszystkim zasugeruje on, że dla dobra dzieci najlepiej będzie, jeśli przez większość dni w miesiącu będą one mieszkały w swoim dotychczasowym domu – dzięki temu nie będą musiały zmieniać szkoły i cała sytuacja będzie dla nich mniejszym wyzwaniem. Dni wolne od zajęć lekcyjnych, wybrane święta i część wakacji dzieci będą spędzać z drugą stroną, sędzia wyznaczy dni wizyt, których obydwoje rodziców musi ściśle przestrzegać. Jeżeli byli małżonkowie będą ze sobą współpracować odkładając na bok wszelkie animozje i pretensje do drugiej strony, wówczas dzieci tylko na tym zyskają. Jest to też najlepsza droga do rozpoczęcia życia na nowo oraz znalezienia szczęścia u boku innej osoby.

Artykuł napisany we współpracy z Kancelarią Puk – zajmującą się m.in. rozwodami, prawem rodzinnym, upadłością konsumencką oraz antywindykacja.

Prawo Codzienne

Blog "Prawo Codzienne" skupia się na typowych problemach zwykłych obywateli. Masz problem z podziałem nieruchomości, walczysz z nieuczciwym pracodawcą, bądź domagasz się sprawiedliwego odszkodowania? Te i wiele innych spraw będzie tutaj poruszanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 1 =