Skip to main content

Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci – nowelizacja kodeksu karnego

W opinii wielu ekspertów nowelizacja kodeksu karnego była potrzebna i do tego właśnie dojdzie. Prezydent Polski, Andrzej Duda podpisał ustawę, która mówi o wprowadzeniu zdecydowanie wyższych kar za przestępstwa wobec dzieci. Ważne jest też to, że każda osoba, która wie o takim przestępstwie ma obowiązek poinformowania odpowiednich władz o takim procederze. W przeciwnym wypadku można ponieść z tego tytułu spore konsekwencje. Mowa tutaj o przeróżnych przestępstwach, a więc np. o gwałtach, znęcaniu fizycznym, pobiciach, zabójstwach, itd.

Przepisy, o których mówi ustawa będą dotyczyć dzieci w wieku do 15. roku życia. Dzięki temu bezbronne dzieci będą skuteczniej chronione przed złem i agresją, która pojawia się na świecie w coraz większych ilościach. Istotną ciekawostką jest to, iż ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od zatwierdzenia.

Wyższe kary obowiązywać będą również za handel dziećmi, za porwania, czy też za umyślne okaleczanie dzieci. Prezydent ma nadzieję, że dzięki temu na terenie Polski dochodzić będzie do mniejszej ilości przestępstw w stosunku do dzieci, które będą mogły być spokojne o swój los i bez większych obaw cieszyć się dzieciństwem. Osoba, która zatai przed organami ścigania takie przestępstwo może liczyć na karę 3 lat pozbawienia wolności. Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dzieckiem zagrożone będzie karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Z kolei handel dziećmi zagrożony będzie karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Jak widać wyraźnie nowe przepisy mają skutecznie odstraszyć potencjalnych oprawców od popełniania zabronionych czynów. O nowelizację kodeksu karnego społeczeństwo zabiegało już od wielu lat, aż w końcu nowe przepisy wejdą w życie, a przestępcy dwa razy zastanowią się nad tym, czy popełnią przestępstwo. Krzywda dziecka będzie surowo karana, dlatego każda osoba, która będzie posiadała na ten temat zobowiązana jest do niezwłocznego zgłoszenia takiego faktu organom ścigania, aby można było podjąć wobec przestępców odpowiednie środki.

Prawo Codzienne

Blog "Prawo Codzienne" skupia się na typowych problemach zwykłych obywateli. Masz problem z podziałem nieruchomości, walczysz z nieuczciwym pracodawcą, bądź domagasz się sprawiedliwego odszkodowania? Te i wiele innych spraw będzie tutaj poruszanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + dziewiętnaście =