Skip to main content

Zakaz handlu w niedziele – kogo obejmuje i jakie grożą konsekwencje za złamanie

Stało się. Od 2018 roku funkcjonować będzie zakaz handlu w niedzielę. Początkowo, obejmować będzie on jedynie dwie niedziele w miesiącu. Dopiero w następnym czasie wolne od handlu będą wszystkie niedziele w roku. Kogo dotyczy zakaz handlu i jakich kar można spodziewać się przy niedostosowaniu się do zakazu?

W 2018 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w drugą oraz czwartą niedzielę miesiąca. Sklepy będą również otwarte bezpośrednio w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem czy jedną przed Wielkanocą. W 2019 roku wolne od handlu mają być już wszystkie niedziele każdego kolejnego miesiąca.

Zakaz handlu w niedzielę obejmuje wszystkich, którzy prowadzą komercyjną sprzedaż. Dotyczyć będzie więc nie tylko wielkie centra handlowe, ale także drobniejsze sklepy, gdzie pracuje niewielka liczba zatrudnionych. Oczywiście istnieje szereg wyjątków, które określa nowa ustawa. Odrębnym wyjątkiem jest także handel przed przedsiębiorcę, który w swoim imieniu samodzielnie będzie dokonywał sprzedaży w niedzielę. Czyli prościej mówiąc, można otworzyć sklep w niedzielę, gdy za sklepową ladą stanie jego właściciel. Nie może on natomiast przywołać do pracy w niedzielę zatrudnionych przez siebie pracowników.

Zakaz handlu nie obejmuje kilkunastu rodzajów działalności sprzedażowej. Wśród nich można wymienić przede wszystkim: stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, punkty sprzedające pamiątki i upominki czy kioskach. Otwarte będą mogły być także niektóre punkty sprzedaży w różnych placówkach, na przykład instytucjach kulturalnych, sportowych i turystycznych, na dworcach czy lotniskach lub choćby podczas festynów, jarmarków i innych imprez. Można więc podsumować, że zakaz handlu nie będzie obejmował drobnych działalności lub też otwartych w wyjątkowych okolicznościach.

Dla tych, którzy nie będą przestrzegać zakazu, czeka kara grzywny. Jej wysokość może wahać się od tysiąca do nawet stu tysięcy złotych. Warto więc mieć na uwadze respektowania nowego prawa, które zacznie obowiązywać już od stycznia 2018 roku.

Prawo Codzienne

Blog "Prawo Codzienne" skupia się na typowych problemach zwykłych obywateli. Masz problem z podziałem nieruchomości, walczysz z nieuczciwym pracodawcą, bądź domagasz się sprawiedliwego odszkodowania? Te i wiele innych spraw będzie tutaj poruszanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + 11 =